headerphoto


Starostovia vedia, na čo potrebujú peniaze

Pomerne dosť peňazí potečie do slovenský regiónov z Európskej únie v najbližších rokoch. V Banskobystrickom kraji by sme mali minúť asi miliardu. Sme na o pripravení? Oslovili sme preto niekoľko starostov.
"Europrojekty? Chceli by sme sa zamerať najmä na komunikácie a opravu chodníkov. A potom ostatné...," povedal nám starosta Starej Huty Jozef Hudec. Tým ostatným myslel najmä opravu kultúrneho domu, v ktorom si žiadajú rekonštrukciu sociálneho zariadenia a kuchyňa. "A zateplenie," zdôraznil. Keď "kulturák" budovali, palivo bolo lacné a na nejaké izolácie sa nemyslelo. Teraz je dobré zaizolovanie budovy nevyhnutnosťou, každé vykurovacie obdobie je pri starých stavbách vyhadzovaním peňazí do vzduchu.
Už sú dávno preč časy, kedy sme starostov prekvapili zmienkou o fondoch a ich prípadnom využití. "Máme pripravené projekty pre európske fondy. Ide najmä o výstavbu chodníkov v celej obci a taktiež na rekonštrukciu ciest," povedal starosta Hontianskych Moraviec Rudolf Gabryš. Hodnota prác je okolo pätnásť miliónov korún. Projektové práce sú ukončené, stavebné povolenie vybavené. Stačí, aby obci priklepli potrebný balík peňazí. Podľa starostu bez toho, aby sa dopredu pripravili, by veľkú šancu na úspech nemali. "Projekčne aj stavebne to musí byť hotové. Podľa mojich skúseností sa výzvy uzatvárajú aj mesiac po uverejnení. A to je málo, za taký krátky čas už starosta nezabezpečí projektovú dokumentáciu a stavebné povolenie. Preto si projekty pripravujeme do šuplíka. Aj preto sme boli v minulosti úspešní," povedal nám starosta Hontianskych Moraviec.
Starostu Vígľašskej Huty - Kalinky sme zastihli pri príprave na zastupiteľstvo. Jedným z bodov rokovania bolo prejednanie projektov. Na prvom mieste sú cesty. Obec je rozťahaná, má veľa lazníckych usadlostí. "Iba tých ciest, čo nutne potrebujeme opraviť, je jedenásť kilometrov. Väčšinou sú jedinou prístupovou komunikáciou do obce," vysvetlil starosta Pavel Tuhársky. A to ani nerátal rôzne cesty k chatám. Obec by sa mala v prvom rade starať o cesty, ktoré sú v intraviláne. Tie v extraviláne spravuje štát. "Spravuje, no nespravuje," spresnil. Keby chcela takúto cestu opraviť obec, musela by ju najprv odkúpiť. Ďalším problémom sú pozemky pod cestami. Ak chcú financie z eurofondov, musia mať pozemky pod cestami vo svojom vlastníctve. "Ešte treba dotiahnuť jednu cestu," dodal starosta Tuhársky. Vykupovanie pozemkov nie je jednoduché. Päť metrov široký pás cesty má niekedy aj sto - dvesto vlastníkov. "Nedá sa nič robiť, jednoducho to vyšlo na nás a musíme to spraviť," skonštatoval. Ako nám povedal, na už spomínaných jedenásť kilometrov ciest by potrebovali asi štyridsať miliónov korún.
Každý potrebuje peniaze. Kto ich nakoniec získa, je otázne. Príprava projektov pre malé obce ako je napríklad VH - Kalinka stojí veľa peňazí. V minulosti bolo i nebolo šťastie obci naklonené. Uspeli, keď zháňali financie na opravu kultúrneho domu, peniaze dostali aj na územný plán.
"V minulosti sme riešili z peňazí eurofondov dve komunikácie, Jedna je smerom na Stožok, to bolo v roku 2004 a vlani sme zasa robili cesty v centrálnej časti obce, vrátane ciest k cintorínu a kostolu," povedal starosta obce Klokoč Jozef Výbošťok. Aj tento rok sa bude snažiť získať peniaze na ďalšie dve komunikácie. Jedna je k časti, kde prebieha individuálna bytová výstavba, ďalšia zasa do jednej z osád. Predtým sa musí obec dohodnúť s urbariátom na zámene pozemkov, pretože financie môžu žiadať iba na svoj majetok.
(ms)

(MY Zvolensko-podpolianske noviny. Roč.16, (6.3.2007), s.7)